×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
کاهش تولیدات کشاورزی سیستان به دلیل خشکسالی

امسال به دلیل کاهش بارندگی و خشکسالی در منطقه سیستان میزان تولیدات کشاورزی در باغات این منطقه با کاهش ۵۰ درصدی روبه رو شده است.

علیرضا دهمرده صبح امروز در نشست تبیین الگوی کشت سیستان براساس طرح انتقال آب با لوله که  با هدف تبیین الگوی کشت سیستان براساس میزان تخصیصی آب از طرح انتقال آب با لوله برای بهره‌برداران در جهاد کشاورزی زابل برگزار شد اظهار داشت: با توجه به خشکسالی‌های حاکم بر منطقه سیستان در حال حاضر سهم این منطقه از کل تولیدات بخش کشاورزی استان با کاهش بیش از ۵۰ درصدی روبه‌رو شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: در گذشته نیمی از کل تولیدات بخش کشاورزی در سیستان تولید می‌شده که این رقم به کمتر از ۲۲ درصد کاهش یافته است.

وی هدف از این نشست را تبیین الگوی کشت که بهره برداران را به سوی تولید اقتصادی ومطابق با فرهنگ مردم راهبری کند دانست و ادامه داد: اجرای الگوی کشت به صورت پایلوت در سال اول باید انجام شود تا بهره‌برداران منطقه با الگو گرفتن از نتایج حاصله طرح پایلوت نسبت به کشت و کار خود برنامه‌ریزی کنند.

توسعه گلخانه‌های کوچک مقیاس در دستور کار است

مجری توسعه طرح گلخانه‌های کشور هم در این نشست اظهار داشت:  با توجه به اهمیت چگونگی مصرف بهینه آب، ایجاد اشتغال پایدار و اقتصادی در تبیین الگوی کشت مد نظر است که با توجه به تبخیر بالای آب، بادهای شدید وگرد وغباروهمچنین بافت سنتی کشاورزی و وضعیت اقتصادی کشاورزان سیستان توسعه گلخانه‌های کوچک مقیاس را اساس کار خود قرار داده ایم.

نبی عامری با بیان اینکه در کنار ایجاد این گلخانه‌ها باید کشت محصولات پوششی، پشتیبان و باد شکن هم پیش بینی شود گفت: الگوی کشت مبتنی بر کشاورزی قراردادی تضمین کننده کشاورزی اقتصادی است که به دنبال آن دغدغه کشاورزان ناشی از فروش محصولات تولیدی به حداقل می‌رسد.

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

false
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: