×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
وضعیت وخیم محیط زیست در سیستان و بلوچستان

این روزها وضعیت وخیم محیط زیست و منبع آب شرب سیستان که جلبک زده شده باعث نگرانی مردم شده و مدیران نیز هنوز اقدام جدی در این خصوص نکرده اند.

وزش بادهای ۱۲۰ روزها از یک سو خشکسالی دو دهه اخیر و نابودی تالاب بین المللی هامون از سوی دیگر عرصه زندگی را بر مردمان صبور سیستان تنگ کرده است.
طوفان هایی که اگر چه در گذشته ۱۲۰ روز بیشتر دوام نداشت اما این روزها غیر قابل شمارش شده به گونه ای که با فعالیت پدیده گرد و غبار و ریزگردها شاهد مراجعه مردم به بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی هستیم چرا که بیماری های تنفسی و چشمی دستاورد همت مسئولان برای مردم این منطقه در پیشگیری از مشکلات زیست محیطی است.
در این بین اما اگر چه مسئولان کم لطفی کرده ولی چرای بیش از حد دام در بستر خشکیده هامون باعث از بین رفتن پوشش گیاهی و همچنین باعث نابودی خاک کف تالاب شده است به طوری که با اندک وزش بادی در سیستان، گرد و خاک وحشتناکی منطقه را فرا می گیرد که عوامل یاد شده بی تاثیر بر این موضوع نیست.
با این تفاسیر اما وضعیت بد محیط زیست در سیستان تنها به طوفان و خشکسالی ختم نمی شود و این روزها شاهد گلایه مردمانی هستیم که تنها ذخیره گاه آب شرب شان در منطقه سیستان در تسخیر جلبک ها قرار گرفته و این امر منجر به بد طعم شدن آب مصرفی مورد نیاز آنان شده است.
جلبک ها اما به این دلیل خود را صاحب خانه ذخیرگاه آب شرب سیستانیان کرده اند که در گذشته هر سال با حرکت سیلاب های افغانستان به سوی ایران آب موجود در بستر چاه نیمه تعویض می شد اما در سال های جاری این آب راکد مانده و دچار جلبک های عجیبی شده است.
غلامحسین لکزائیان پور رئیس اداره امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان زهک در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: این جلبک که نام دیگر آن گیاه گات است به طور معمول در حاشیه تمامی آب های راکد رشد می کند.
وی افزود: این گیاه خطرناک نیست و هیچ خطری آب را تهدید نمی کند یکی از دلایل رشد این گیاه ماندگاری آب در یک مکان است.
رئیس اداره امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان زهک خاطرنشان کرد: معمولا در تابستان و افزایش دما رشد این گیاه افزایش می یابد و در فصل زمستان رشد آن کند و یا خشک می شود.
این گفته مسئول مربوطه در صورتی است که مردم برای مصرف آب مورد نیاز خود مجبور به خرید آب معدنی و یا تهیه آن از مراکز فروش آب تصفیه هستند.

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

false
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: