×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
مشکلات تردد معلولان کلان شهر زاهدان

در شهرهای مختلف زیرساخت های مناسبی برای تردد معلولان باید در نظر گرفته شود که این گروه نیز بتوانند به راحتی رفت و آمد نمایند.

امروز روز جهانی معلولان است برای همه روشن است که روز ۱۲ آذر از سوی سازمان ملل به نام روز جهانی معلولین نامگذاری شده و هدف از تعیین این روز ارتقاء رشد اذهان عمومی درباره مسائل مربوط به معلولیت های مختلف و افزایش آگاهی ها نسبت به مشارکت این افراد در فعالیت های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است اما به راستی معلولان هم مانند مردم عادی در جامعه زندگی می‌کنند و به همتان اندازه از خدمات شهری سهم می‌برند؟

اگر پای درد و دل کسانی که از نظر جسمی مشکلی دارند بنشینیم تازه در می‌یابیم که چقدر به این افراد در یافتن شغل، رفت و آمد در شهر و حتی یک هوا خوری ساده سخت گرفته شده و آن‌ها برای انجام کوچکترین کارهایشان نیاز به همراهی دیگران دارند چرا که نبود امکانات کافی در مبلمان شهری ویژه معلولان در شهر زاهدان برای آن‌ها همواره درد سر ساز است.

فضای شهری مناسب برای معلولان در زاهدان تعریف نشده است

یکی از معلولان در رابطه با مشکلاتش در مورد نبود مبلمان شهری مناسب ویژه معلولان در ساختار زاهدان اظهار داشت: مشکل پاهایم مادرزادی است و حدود ۲۷ سال است که با ویلچر زندگی کرده ام اما هنوز به آن عادت ندارم چرا که زندگی به تنهایی را هنوز تجربه نکردم و برای کوچکترین کارم نیاز به حمایت دیگران دارم.

مهدی ادامه داد: برای رفتن به مدرسه و بعد از آن به دانشگاه و حالا برای آمدن به سرکار حتما باید کسی همراهم باشد چراکه ساختمان‌ها پیاده رو ها و وسایل نقلیه عمومی فقط برای افرادی است که از نظر جسمی سالم هستند و ظاهراً هیچ مسئولی در ساخت مبلمان شهری به فکر معلولانی مانند من نبوده است.

وی ادامه داد: فضای شهری باید به گونه ای طراحی شده باشد تا پاسخگوی نیاز همه شهروندان باشد به افراد معلول به عنوان یک قشر از جامعه به دلیل فقدان یا نقص در ارتباط با محیط اطراف همواره با مشکلات زیادی روبرو می‌شوند.

وی با بیان اینکه معلولیت قطعا محدودیت‌هایی برای فرد معلول به همراه دارد خاطرنشان کرد: این محدودیت را می‌توان با فراهم ساختن آموزش های مختلف و امکانات شهری مناسب در اکثر موارد کمتر کرد.

مهدی با بیان اینکه سازگار ساختن فضاهای شهری به نیاز معلولان به رفت و آمد آسان تردر جامعه کمک می‌کند افزود: بسیاری اماکن عمومی و برخی از خیابان‌ها برای استفاده معلولان تجهیز شده اما این موارد بسیار اندک است و نیاز معلولان را برای استفاده از فضای شهری هموار نمی‌کند چرا که مسیر عبور معلولان تنها مختص یک خیابان نمی‌شود.

مناسب سازی اماکن در شهرستان‌های تازه تاسیس استان باید انجام شود

رئیس هیئت مدیره جامعه معلولان سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در زاهدان، اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۴۵ تا ۴۶ هزار معلول در استان شناسایی شده اند که این آمار نسبت به دیگر نقاط کشور رقم بالایی را نشان می‌دهد  اما می‌توان گفت مناسب سازی مکان‌ها و معابر شهری برای معلولان در زاهدان مناسب نیست.

محمد نخعی قائنی ادامه داد: قانون با صراحت همه دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی را موظف کرده تا ساختمان‌ها و اماکن عمومی و معابر را به گونه ای طراحی کنند که امکان استفاده و بهره مندی از آن برای معلولان نیز فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه به طور متوسط ۱۰ درصد ساکنان شهر که از خدمات شهری و مبلمان شهری و خدمات عمومی امکاناتی شهر استفاده می کنند معلول هستند تصریح کرد: در مجموع از سال ۹۳ تا کنون اقدام‌های خوبی در این راستا برای رفاه معلولان استان انجام شد اما کافی نیست چرا که معلولان هنوز برای رفت و آمد دچار مشکل هستند.

وی خاطرنشان کرد: ما توقع نداریم یک شبه تمام مناسب سازی‌ها برای رفاه معلولان استان در کلانشهری مانند زاهدان که بافتی فرسوده دارد انجام شود اما حداقل باید استانداردهای لازم در شهرستان‌های تازه تاسیس استان انجام شود تا حداقل همین امر پیش زمینه ای برای رفع مشکلات رفت و آمد معلولان شود.

وی گفت: خوشبختانه ساختمان های اداری جدید رمپ گذاری شده است و ساختمان های در حال ساخت باید استانداردهای معلولان را لحاظ کنند تا این افراد هم مانند دیگران بتوانند به راحتی به انجام امورات خود بپردازند.

شناسایی ۴۵ هزار معلول در سیستان و بلوچستان

مدیرکل بهزیستی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در زاهدان از شناسایی ۴۵ هزار معلول در سیستان و بلوچستان خبر داد و اظهار داشت: امروز با فرهنگ سازی‌هایی که صورت گرفته آزمایشات ژنتیک قبل از ازدواج به صورت معمول انجام می‌شود خوشبختانه آمار معلولیت ها بر اثر ازدواج های فامیلی بسیار کاهش یافته است.

محمد رضا سراوانی ادامه داد: در یک مقطع ازدواج‌های فامیلی به دلیل برخی از تعصبات خانواده‌ها در استان زیاد بوده اما خوشبختانه با فرهنگ سازی‌هایی که انجام شده امروزه شاهد کاهش این چنین ازدواج‌هایی هستیم در حال حاضر در سازمان بهزیستی مشاوره و آزمایش ژنتیک انجام می‌شود و شرایط استان بسیار بهتر از گذشته شده  است.

وی با اشاره به اینکه بخش عمده معلولیت‌ها در استان به صورت سالانه به حوادثی مانند تصادفات ربط دارد افزود: علاوه بر اینکه تعدادی زیادی در این تصادفات کشته می‌شود حجم بالایی از افراد نیز دچار معلولیت‌های سنگین می‌شوند.

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

false
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: