×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
حضور ترالرها در عمان از شایعه تا واقعیت

برخی از صیادان معتقد اند حضور ترالرها در عمان باعث بر هم زدن اکو سیستم طبیعی و برداشت منابع با ارزش دریایی می شود.

صید ترال، ترالرها و به قول صیادان جارو کردن دریا حرف جدیدی نیست، آن‌طور که نماینده مردم چابهار می‌گوید، ترالرها حداقل ۳ دهه است که در عمان حضور دارند؛ عبدالغفور ایرانژاد نماینده مردم چابهار پیشتر در گفت‌وگو با تسنیم گفته بود: از سال ۷۰ که برای دور اول نماینده شدم، حدود ۶۷ ترالر در آب‌های عمان مشغول به صید بودند، باوجود آنکه این ترالرها ملزم بودند در آب‌های عمیق و ۸ تا ۱۰ مایل به بعد صید کنند اما قوانین را رعایت نمی‌کردند و حتی تا ۲ و ۳ مایل ساحل هم می‌آمدند.

اما ترالرها چرا به عمان آمدند و منفعتش چیست؛ یک کارشناس شیلات می‌گوید: منابع عظیم فانوس ماهیان و ماهی‌های غیرماکول عمان و برداشت کشورهای همسایه و گاها غیر همسایه از آن‌ها، ایران را واداشت تا فکری به‌حال افزایش بهره‌وری از دریا و عقب نیاافتادن از این کشورها بکند، بنابراین با صدور مجوزهایی در دهه ۷۰ از سوی سازمان شیلات برخی شرکت‌ها کشتی‌های ترالر را از چین خریدند و به عمان آوردند تا ماهی‌های غیرماکول را صید کنند.

محسن نگهداری در گفت‌وگو با تسنیم می‌افزاید: هرچند کشتی‌های ترال موظف بودند قوانین و محدویت‌های صید را راعایت کنند و در عمق ۲۰۰ متر و ۱۰ مایل به بعد صید کنند اما مرتب محدودیت‌ها را زیرپا می‌گذاشتند و تا ساحل می‌آمدند و به مراتب با شکایت صیادان از دور خارج شدند.

نماینده مردم چابهار نیز می‌گوید: به‌دلیل تخلفات مکرر به‌مرور زمان با شکایت صیادان و کمک شیلات ترالرها از دور خارج شدند و از ۶۷ فروند به ۲۷ فروند رسیدند، از این ۲۷ فروند هم با عزم جدی معاون صید سازمان شیلات؛ ۱۰ فروند از دور خارج شدند و هنوز ۱۷ فروند مشغول صید هستند. با پیگیری‌های مستمر ما قرار شده از این ۱۷ فروند باقی مانده هم هرسال ۵ تا ۶ فروند از دور خارج شود تا ان‌شاالله بحث حضور ترالرها به پایان برسد.

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

false
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: