×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
انتقاد از اکران فیلم شعله ور

مدیران سینمایی و ارشاد استان سیستان و بلوچستان تلاش زیادی کردند که مانع از اکران فیلم شعله ور شوند اما این اتفاق میسر نشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، در حالی دو ماه از اکران جنجالی فیلم شعله‌ور در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر در سیستان و بلوچستان می‌گذرد که مسئولان استان نتوانستند مانع اکران عمومی این فیلم شوند.

مدیرکل ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان یک ساعت بعد از اکران این فیلم در زاهدان پیامی صادر و به‌شدت از سازندگان آن انتقاد کرد. وی در این پیام گفت: در این فیلم چهره خوبی از مردم سیستان و بلوچستان به نمایش گذاشته نشده است.

از طرفی صدور این پیام سرآغاز اوج‌گیری انتقادها به این فیلم شد و فضای سیستان و بلوچستان را تحت تأثیر خود قرار داد به‌طوری‌که دو روز بعد از اکران این فیلم در زاهدان، شورای فرهنگی سیستان و بلوچستان نیز به محلی برای نقد فیلم تبدیل شد و مسئولان فرهنگی استان وعده دادند تا از اکران عمومی این فیلم جلوگیری کنند.

اما حالا که بیش از دوم ماه از وعده مسئولان برای جلوگیری از اکران عمومی این فیلم می‌گذرد، معاون هنری و سینمایی ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان به خبرنگار تسنیم گفت: برای جلوگیری از اکران عمومی فیلم شعله‌ور تلاش‌های زیادی شد ولی متأسفانه این اتفاق نیفتاد و جلوی اکران عمومی این فیلم گرفته نشد.

نصیر احمد ملازهی افزود: نشست تخصصی نقد فیلم شعله‌ور با حضور مدیران کل بسیاری از دستگاه‌ها به‌ویژه دستگاه‌های مرتبط با فرهنگ در زاهدان برگزار شد که اکران عمومی نبود بلکه این فیلم برای اهالی فرهنگ، هنر و رسانه به نمایش درآمد که همه دوستان آمدند و فیلم را دیدند و راجع به آن صحبت شد.

 

نامه اداره کل ارشاد سیستان و بلوچستان به سازمان سینمایی درباره شعله‌ور

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان ادامه داد: نتیجه این شد که مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نامه‌ای خطاب به سازمان سینمایی کشور تنظیم و ارسال کرد که در آن قید شد فیلم‌هایی که از این به بعد قرار است در سیستان و بلوچستان ساخته شوند، قبل از شروع ساخت باید فیلمنامه آن‌ها در شورای فیلمنامه استان بررسی شود و هر فیلم از شورای مشورتی برخوردار باشد تا اطلاعات دقیق و درستی از فرهنگ، زبان، هنر و لوکیشن‌های استان در اختیار کارگردان و تهیه‌کننده قرار دهند نه اینکه کسی را مشاور قرار بدهند که هیچ اطلاعی از فرهنگ، زبان و هنر استان ندارد و لوکیشن‌ها و فضایی را معرفی کند که ممکن است به ضرر استان باشد.

وی با بیان اینکه این اتفاق در فیلم شعله‌ور افتاد و لوکیشن انتخاب شده در این فیلم به چهره سیستان و بلوچستان ضرر زده است، تصریح کرد: فیلم شعله‌ور اساساً نمی‌خواهد فرهنگ سیستان و بلوچستان را هدف قرار دهد بلکه موضوع این فیلم موضوعی اجتماعی است که به دلیل مشاوره‌های بد در لوکیشنی ثبت شده که به لحاظ فرهنگی به چهره استان آسیب‌زده درحالی‌که خود قصه فیلم یا هیچ دیالوگی در این فیلم به استان آسیبی نمی‌زند.

 

ضعف مشاوره از ایرادهای ساخت شعله‌ور است

ملازهی با بیان اینکه معرفی لوکیشن نامناسب به کارگردان درواقع نشان‌دهنده این بود که در این فیلم ضعف مشاور داشتند، ادامه داد: همه این موارد طی نامه مذکور در بندهای مختلف به سازمان سینمایی کشور اعلام شد حتی در بخشی از این نامه ذکر شد که از این پس در فیلم‌هایی که در این استان ساخته می‌شود در ترکیب عوامل آن از بازیگران استان نیز استفاده کنند.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان افزود: در این نامه درخواست شد تا محتوای فیلم‌ها با یک شورای مشورتی در استان در ارتباط باشد تا وقتی کار تمام می‌شود در صورت نیاز از لحاظ فرهنگی این شورا بتواند آن‌ها را قانع کند که به عنوان مثال این دیالوگ به ضرر استان است یا به لحاظ فرهنگی مناسب نیست یا این تیپ شخصیت و کاراکتر مناسب نیست.

وی تصریح کرد: همان موقع همزمان با این نامه اعتراضات مردم استان نسبت به این فیلم به سازمان سینمایی کشور و بنیاد فارابی ارسال شد که تهیه کننده فیلم شعله‌ور نیز به این موضوع واکنش نشان داد.

 

بنیاد فارابی پذیرفت که در ساخت شعله‌ور “سهل‌انگاری” شده است

ملازهی اظهار داشت: سازمان سینمایی نیز در نامه‌ای به ما پاسخ داد که محدودیت‌ها و موارد اعلام‌شده از سوی اداره کل فرهنگ ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان فقط در فیلم‌هایی اعمال می‌شود که از طریق این سازمان برای فیلم‌برداری به استان معرفی شوند اما برای فیلم‌هایی که تهیه‌کننده و یا کارگردان بدون هماهنگی با سازمان سینمایی خودشان به یک شهر سفر می‌کنند و با هماهنگی استانداری یا فرمانداری اقدام به ساخت فیلم می‌کنند این محدودیت‌ها قابل‌اعمال نیست.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان در ادامه تصریح کرد: در این نامه حتی خواستار جلوگیری از اکران عمومی این فیلم هم شدیم ولی این اتفاق نیفتاد. چون این موضوع در حیطه اختیارات سازمان سینمایی نبود بلکه حیطه کار اتحادیه تهیه‌کنندگان بود در نتیجه دوستان این کار را نکردند و جلوی اکران این فیلم گرفته نشد.

وی خاطرنشان کرد: بنیاد فارابی هم پذیرفت که این فیلم مشکلاتی دارد و در ارتباط با ساخت آن نیز سهل‌انگاری شده است و دقیقاً در این ارتباط از واژه “سهل‌انگاری” استفاده کرد به‌طوری‌که آقای تابش مدیرعامل این بنیاد در صحبتی که با مدیرکل ارشاد استان داشت تأکید کرد که سهل‌انگاری شده است و از این به بعد دقت می‌کنیم که دیگر این اتفاق نیفتد. حتی این بنیاد قول داد که از فیلم‌سازان استان که بتوانند پروانه ساخت از سازمان سینمایی بگیرند، حمایت خواهد کرد.

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

false
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: