×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
ارائه خدمات شهری ضعیف به مردم ساکن در زاهدان

شهرداری و مدیران شهری زاهدان در خصوص زیر ساخت شهری و جاری شدن فاضلاب در خیابان های شهر زاهدان اقدام موثری انجام نداده اند و مردم زاهدان از خدمات شهری مطلوب بی بهره مانده اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، به معنای واقعی کلمه ضرب‌المثل “از چاله درآمدن و در چاه افتادن” را می‌توان در مرکز بزرگترین استان کشور یعنی زاهدان مشاهده کرد به گونه‌ای که وضعیت نامناسب معابر و گذرگاه‌های شهری در کنار معضلاتی چون رشد چشمگیر حاشیه نشینی، تجمع زباله در گوشه و کنار شهر، قطعی مکرر آب شرب شهروندان، عدم دسترسی به گاز شهری، فاضلاب های روان در کوچه ها و خیابان ها در کنار ده‌ها مشکل دیگری که ناشی از فراهم نبودن زیرساخت های استاندارد شهری در این منطقه است، سال‌هاست به قصه کهنه و تکراری پایتخت وحدت کشور تبدیل شده به گونه ای که صدای اعتراض شهروندان گوش فلک را کر کرده اما نه تنها تا به امروز اقدامی موثر از سوی مدیران این شهر مشاهده نشده بلکه ظاهرا برنامه ای هم برای رفع این مشکلات اندیشیده نشده است.

حکایت این روزهای برخی خیابان های زاهدان قصه کهنه سبز شدن چاله های کوچک و بزرگ در کوچه و خیابان‌های این شهر است که در بسیاری از مواقع بر اثر حفاری‌های متعدد به دلایل مختلف از جمله تعمیر شبکه آبرسانی، ایجاد شبکه فاضلاب و گاز به وجود آمده و گاهی تا سال‌ها به همان شکل رها می‌شود و یا اگر هم پس از پیگیری‌های بسیار شهروندان ترمیم شود، جای زخم عمیق آن برای همیشه بر تن کوچه و خیابان‌ها به جا می‌ماند.

در برخی موارد نیز ترمیم خیابان‌ها از سوی سازمان‌ها و شرکت‌هایی که برای انجام کار خود آسفالت را خراب کرده اند به قدری طول می‌کشد که قسمت‌های دیگر آسفالت نیز تخریب و مشکلات بیشتری را برای عابران و رانندگان به وجود می آورد.

در طول دو سال گذشته با رسیدن مشعل گاز به زاهدان این مشکل بیشتر شده و حفاری برای لوله گذاری از سوی شرکت گاز و ترمیم نشدن به موقع خیابان‌ها بیش از قبل چهره شهر را نازیبا کرده و موجبات اعتراض شهروندان را فراهم کرده است.

نظام ناسالم پیمانکاری عامل اصلی مشکلات شهری زاهدان

برخی کارشناسان و صاحب نظران معتقدند، آن چیزی که بیش از همه موجب افزایش روزافزون مشکلات جاده‌های شهر زاهدان شده، نظام ناسالم مالی و مقرراتی پیمانکاری است که کاهش کیفیت آسفالت تولیدی و روکش‌های آسفالت در خیابان ها این شهر را به دنبال داشته است.

همچنین به گفته آنان نکات فنی تعیین کننده در کیفیت تولید آسفالت و ترمیم آن موجب شده تا کیفیت آسفالت تولیدی و مصرفی کاهش چشمگیری داشته باشد به گونه ای که در برخی موارد پیمانکاران بدون در نظر گرفتن شرایط فنی در فصول سرد سال و حتی در زیر بارش باران به کار مشغول اند و با توجه به این حقیقت که آب و سرما قاتل آسفالت نیمه آماده و ریخته نشده است، عملیات راه سازی و ترمیم جاده‌ها در شرایط نامناسب و یا استفاده از آسفالت سرد موجب کاهش عمر مفید آن به کمتر از ۲۰ ماه می‌شود.

از سوی دیگر نیز پیمانکاران نیز در دفاع از خود می‌گویند که در بسیاری از مواقع بودجه و هزینه در نظر گرفته شده برای انجام یک پروژه در قالب مناقصه واقعی نیست و این موضوع باعث شده تا برخی از پیمانکاران برای برنده شدن در مناقصه گرفتن کار، مجبور باشند تا به شرایط غیرواقعی تعیین شده تن بدهند.

برخی از شهروندان زاهدانی هم بر این باورند که شهرداری زاهدان هیچ نظارتی بر قراردادهاییکه انجام می‌دهد نداشته و پس از گذشت چند ماه از تخریب آسفالت در مناطقی که لوله کشی گاز در آن انجام می شود اقدامی در راستای ترمیم این آسیب ها صورت نمی‌گیرد و یا کیفیت پایین آسفالتی که برای ترمیم چاله‌ها استفاده می‌شود موجب شده تا مشکلات بیشتری گریبان‌گیر شهروندان ساکن این مناطق شود.

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

false
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: